Львівський фаховий коледж харчової і переробної промисловості

Антикорупційні заходи


Це зображення має порожній атрибут alt; ім'я файлу whatsapp-image-2023-12-08-at-11-08-25.jpg

АНТИКОРУПЦІЙНА ПРОГРАМА

Положення про уповноважену особу з питань запобігання та виявлення корупції у ВСП “Львівський фаховий коледж харчової і переробної промисловості НУХТ”

План роботи щодо запобігання та виявлення корупції у ВСП “Львівський фаховий коледж харчової і переробної промисловості НУХТ” на 2023- 2024н.р.

Методичні вказівки для викладачів та працівників коледжу з питань забезпечення академічної доброчесності та запобіганню корупції.

Це зображення має порожній атрибут alt; ім'я файлу stop-corruption.jpeg

Хабар – це покупка того, що влада продавати теоретично не повинна, але може …

Багато людей впевнені, що хабар є прийнятним способом вирішення багатьох проблем. При цьому в якості аргументу використовується принцип «звичай місця», якого дотримуються ті, хто дає і ті, хто бере. У такому підході ми бачимо лише з часом очевидні проблеми.

З корупцією активно борються у всьому світі і Україні, але регулярне затримання чиновників і поліцейських говорить про те, що система боротьби з корупцією опрацьована слабо. Населення продовжує давати хабарі, посадові особи не нехтують їх брати. Але чи знаєте ви, що запропонувавши державному службовцю гроші, щоб він закрив очі на порушення, можна позбутися волі на строк від 2 до 5 років з конфіскацією майна? Навіть найбільший фінансовий штраф вже не здається таким суворим покаранням.

Хабар – це незаконна винагорода матеріального характеру, тобто предмет хабара має виключно матеріальний характер. Ним можуть бути майно (гроші, матеріальні цінності), право на майно (документи, які надають право на отримання майна, користування майном або право вимагати виконання зобов’язань тощо), будь-які дії майнового характеру (передача майнових вигод, відмова від них, відмова від прав на майно, безоплатне надання послуг майнового характеру, санаторних чи туристичних путівок, проведення будівельних чи ремонтних робіт тощо).

Яке суворе покарання за дачу хабара?

Увага! Покарання за хабар несе не тільки той, хто бере, але і той, хто пропонує. Якщо перед вами виявиться добропорядний держслужбовець, то за відкуп вам загрожує покарання за статтею 369 Кримінального кодексу України:

  1. Карається штрафом від двохсот до п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеженням волі на строк від двох до п’яти років.
  2. Давання хабара, вчинене повторно,- карається позбавленням волі на строк від трьох до восьми років з конфіскацією майна або без такої.
  3. Особа, яка дала хабар, звільняється від кримінальної відповідальності, якщо стосовно неї мало місце вимагання хабара або якщо після давання хабара вона добровільно заявила про те, що сталося, до порушення кримінальної справи щодо неї органу, наділеному законом правом на порушення кримінальної справи.

Одержання службовою особою хабара

Одержання службовою особою в будь-якому вигляді хабара за виконання чи невиконання в інтересах того, хто дає хабара, чи в інтересах третьої особи будь-якої дії з використанням наданої їй влади чи службового становища – карається штрафом від семисот п’ятдесяти до однієї тисячі п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавленням волі на строк від двох до п’яти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.

Одержання хабара у великому розмірі, або службовою особою, яка займає відповідальне становище, або за попередньою змовою групою осіб, або повторно, або поєднане з вимаганням хабара,- карається позбавленням волі на строк від п’яти до десяти років з конфіскацією майна та з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.

Одержання хабара в особливо великому розмірі або службовою особою, яка займає особливо відповідальне становище,- карається позбавленням волі на строк від восьми до дванадцяти років з конфіскацією майна та з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.

Як не давати хабар?

Бувають ситуації, коли на хабарі наполягає сам держслужбовець. І тут можливі два варіанти – або це провокація, і підприємця хочуть викрити у хабарництві, або дійсно перед вами не доброчесний представник державного органу. У будь – якому випадку, не варто йти на провокацію і порушувати закон. Як потрібно вчинити:

  • запишіть вимоги держслужбовця на відео або диктофон. Краще зробити це непомітно, щоб в подальшому передати в правоохоронні органи.
  • спілкуйтеся з держслужбовцем при свідках.
  • обов’язково запишіть дані інспектора і повідомте про порушення до правоохоронних органів.

Ви навіть можете погодитися дати хабар, але за умови, що записуєте розмову і плануєте передати відомості правоохоронним органам. У цьому випадку за допомогу в розслідуванні злочину і при вимаганні з боку інспектора вам нічого не буде.

Яка відповідальність за корупційні правопорушення?

Як соціальне явище корупція досить багатогранна. Корупція проявляється у вчиненні:

  • злочинів корупційної спрямованості (розкрадання матеріальних і грошових коштів з використанням службового становища, дача хабара, отримання хабара, комерційний підкуп і т.д.);
  • адміністративних правопорушень (дрібне розкрадання матеріальних і грошових коштів з використанням службового становища, нецільове використання бюджетних коштів і коштів позабюджетних фондів і інші склади, що підпадають під склад Кодексу про адміністративні правопорушення);
  • дисциплінарних правопорушень, тобто використанні свого статусу для отримання деяких переваг, за яке передбачено дисциплінарне стягнення;
  • заборонених цивільно-правових угод (наприклад, прийняття в дар або дарування подарунків, надання послуг держслужбовцю третіми особами).

За вчинення корупційних правопорушень громадяни несуть кримінальну, адміністративну, цивільно-правову та дисциплінарну відповідальність відповідно до законодавства України.
Особа, яка вчинила корупційне правопорушення, за рішенням суду може бути позбавлено відповідно до законодавства України права обіймати певні посади державної служби.

Яку відповідальність несе особа, яка повідомила про факт корупції, якщо цей факт не буде доведений?

Конституція України надає громадянам можливість направляти індивідуальні та колективні звернення до державних органів та органів місцевого самоврядування, в тому числі про корупційні правопорушення, на рішення і дії (бездіяльність) посадових осіб цих та інших органів.

Право громадян в даному випадку кореспондує обов’язок органів публічної влади гарантувати, що заявник не піддасться переслідуванню у зв’язку з висловленими в повідомленні скаргами, зауваженнями і пропозиціями.

Для органів влади звернення громадян є найважливішим джерелом інформації, необхідної для прийняття якісних рішень, своєчасного реагування на корупційні прояви.

У разі, якщо громадянин вказав у повідомленні завідомо неправдиві відомості, витрати, понесені у зв’язку з розглядом повідомлення державні та інші органи, а також посадові особи, можуть стягнути з заявника за рішенням суду.

Крім того, за завідомо неправдивий донос про вчинений злочин і наклеп передбачена кримінальна відповідальність.